knihovna
Místní knihovna HODICE
Vítejte!!! Právě se nacházíte na stránkách Místní knihovny v Hodicích
Dnes je neděle 14.7.2024
Svátek slaví Karolína, zítra Jindřich
09.10.2023 | Zahajujeme výpůjčky e-knih!

V průběhu měsíce října zahajujeme půjčování e-knih pro naše čtenáře! Nemáme tištěnou knihu v našem katalogu? Potřebujete si ji nutně přečíst? Studenti, potřebujete rychle sehnat kn...

více informací

01.10.2023 | Nové logo!

Je to tady :-) Od října má naše knihovna nové modernější logo! Postupně ho najdete v knihách, na plakátech i webu i facebooku ... snad se Vám líbí :-) ...

více informací

01.07.2024

Velká prázdninová soutěž TAJEMNÉ HODICE!

Cílem hry je objevit pět neznámých míst v naší obci. S pomocí hrací karty najděte tyto místa, pořiďte si na těchto místech fotografii a zašlete nám ji. Z úspěšných luštitelů na konci prázdnin vylosujeme výherce a odměníme je hodnotnými cenami.

Pojďte s námi lépe poznat naši obec!


PRAVIDLA HRY:      

-      při procházkami Hodicemi najděte pět konkrétních míst, jejichž detaily vidíte na fotografiích na krací kartě

 -     všechny místa s výjimkou jednoho jsou v katastru obce Hodice. Poslední místo už je pár kroků na území sousední Třeštice. Všechna tajemná místa jsou v blízkosti cest.

-            na každém z těchto míst se vyfoťte, vždy alespoň jedna osoba, na důkaz, že jste místo skutečně objevili. Smějící se Následně místo zakreslete na mapu na hrací kartě.

-            hrací kartu můžete získat v knihovně, ve vestibulu kulturního domu nebo si ji můžete stáhnout z internetových stránek obce Hodice nebo knihovny.

-      až navštívíte všechna místa, vyfoťte i hrací kartu (nebo ji naskenujte) a všech šest fotografií odešlete na email knihovny: knihovna@hodice.cz

-      fotografie zasílejte nejpozději do 31. 8. 2024.

-      pokud budete mít všechna místa vyfocena a určena správně, postupujete do slosování o krásné ceny!

1. cena – velký kornout ořechů a ovoce v čokoládě a poukázka na nákup knih v hodnotě 500 Kč

2. cena – malý kornout ořechů a ovoce v čokoládě a poukázka na nákup knih v hodnotě 300 Kč

3. cena – malý kornout ořechů a ovoce v čokoládě a poukázka na nákup knih v hodnotě 200 Kč

-      losování hlavních cen se uskuteční v prvním týdnu v září. Výherce zveřejníme na stránkách knihovny a kontaktujeme je emailem ohledně vyzvednutí ceny.

-      za správné určení bonusové otázky z hrací karty může být udělena zvláštní cena.

-      hrát můžou děti, rodinné týmy, skupiny přátel …. zkrátka každý zájemce, kdo má chuť prožít aktivní prázdninové dny v Hodicích. Smějící se

Nevíte kde začít? Malou nápovědu naleznete na okně Místní knihovny, na webu obce i knihovny…

Přejeme Vám krásné prázdniny!

28.06.2024

Na stránkách se aktuálně pracuje ....

Omlouvám se za aktuálně neaktuální web! V současné době pracujeme na úpravě webových stránek.

Brzy se dočkáte nejen lepšího rozložení našich webových stránek, ale i aktuálních informací z naší knihovny ..... 

Děkuji za pochopení!

IK

20.03.2024

Velikonoce v knihovně

Letošní velikonoční akce v naší knihovně :-)

 VelikonoceDilna

16.10.2023

Novinky v naší knihovně

Měsíc říjen přináší v místní knihovně v Hodicích dvě zásadní novinky. Po více než deseti letech jsme vyměnili dosavadní logo za logo modernější a svěží. Nové logo znázorňuje propojení knihy a obecního znaku. Můžete se s ním setkat v knihách, na plakátech, facebooku či na našich webových stránkách.

Další novinka se týká samotného půjčování knih. V České republice působí více než šest tisíc veřejných knihoven zřizovanými obcemi. Naše knihovna patří mezi tři sta prvních, které pro své čtenáře zavedlo půjčováních e-knih. E-kniha neboli elektronická kniha, je digitální verze knihy tištěné. Jaké jsou přednosti e-knih? Největší výhodou je, že si čtenář může změnit velikost i druh písma, kontrast, u tabletů i pozadí a podsvícení. S tím souvisí možnost čtení v noci bez rušení svého okolí. E-knihy nic neváží, i když čtete pětisetstránkovou knihu, pořád v ruce držíte jen lehké čtecí zařízení. A na dovolenou můžete klidně vézt na každý den jednu knihu, aniž vám budou zabírat místo v kufru. Digitální text také umožňuje např. snadné vyhledávání slov v textu napříč celou knihou.

A jak funguje půjčování e-knih? Stačí být registrovaný čtenář v naší knihovně, mít u nás zavedenou aktuální e-mailovou adresu a stáhnout si zdarma aplikaci Palmknihy. E-knihy půjčené v knihovně lze čist ve čtečkách knih s OS Android 5+, v mobilních telefonech či tabletech s iOS a OS Android 5+. Čtenář si může každý měsíc vypůjčit, samozřejmě kromě neomezeného počtu tištených knih, tři e-knihy. To vše v rámci ročního padesátikorunového čtenářského poplatku. Díky e-knihám máme v knihovně k dispozici 13 tisíc knih navíc, které si lze vypůjčit 24 hodin 7 dní v týdnu. Na zahájení výpůjček e-knih v knihovně v Hodicích jsme získali dotaci z Ministerstva kultury.

Nevíte, jestli jsou e-knihy pro vás? Přijďte si do knihovny půjčit tablet a zkuste to. S nastavením aplikace vám ráda pomůžu, vše vám vysvětlím a ukážu. Nestíháte to do knihovny? Registraci i nastavení můžeme vyřešit online.

I když papírové knihy mají svoje nepopiratelné kouzlo, zvětšit si písmo v knize a mít novinku druhý den v ruce, taky není k zahození…

1.7.2023

Dopisy do budoucna

Jistě jste si všimli, že stromek jeřábu před Obecním domem uschnul. Na jeho místo obec vysadila nový vzrostlý muchovník, kterému se snad v chodníku bude dařit lépe.

V knihovně jsme této situace využili a k jeho kořenům jsme zakopali dopisy do budoucna, které napsali děti z naší Základní školy. Dopisy jsme nachystali na akci věnované tvorbě Oty Hofmana, inspiroval nás jeho seriál Návštěvníci. Kdo ví, třeba si za pár desítek let děti rády nad svými dopisy zavzpomínají, jak se jim v dnešní době žilo .....  

 123

15.06.2023

Prázdniny v knihovně

leto

20.03.2023

Velikonoční dílna


Tradiční velikonoční tvoření nás čeká 4.dubna v 17:00 v knihovně. Přijďte si odpočinout od svátečních příprav! Domů si odnesete vlastnoručně vyrobenou velikonoční dekoraci  Mrkající

06.02.2023

Zajímavá beseda v naší knihovně!

cetnik

V sobotu 4. 3. 2023 nás v Obecním domě čeká zajímavá přednáška historika a právníka, plk. v. v. JUDr. Michala Dlouhého, Ph.D. Na besedě se dozvíme o historii četnictva na našem území i o tom, jak vznikal úspěšný televizní seriál Četnické humoresky. Seznámíme se s knižní a televizní tvorbou pana Dlouhého. Některé z jeho knih bude možno na akci zakoupit, opatřit věnováním a podpisem autora a otiskem repliky dobového četnického razítka.

Vstup je zdarma, srdečně Vás zveme! 

01.01.2023

PF 2023

PF2023

21.12.2022

Vánoční stromečky v knihovně

První vánoční stromeček na okně knihovny ozdobily děti z Mateřské školky na Vánočním setkání. O dva týdny později se přidaly děti ze Základní školy a vánoční atmosféru dotvořily druhým stromečkem. Pestré zasněžené ozdoby si můžete prohlédnout v knihovně do půlky ledna.  Přejeme Vám pohodové Vánoce! 

stromecek1stromecek2stromecek3stromecek4

13.10.2022

Zájezd do divadla

Po dlouhé době opět vyrážíme za kulturou, tentokrát do pražského divadla Na Fidlovačce. Zveme Vás s sebou :-)

20.06.2022

Prázdninová otevírací doba

otvíracka

28.03.2022

Velikonoční dílna

Přijďte si odpočinout od velikonočních příprav do tvůrčí dílničky naší knihovny! Letos vyzkoušíme tečkování... uměleckou a relaxační techniku, kterou zvládne každý. Materiál na tvoření je nachystaný, jen se stavte a zkuste něco nového :-)

Velikonocni dilna

29.1.2022

Uzavření knihovny

Vážení čtenáři,

omluváme se za uzavření knihovny 31. 1. 2022 z důvodu nařízení karantény.

Děkujeme Vám za pochopení!  

20.12.2021

PF 2022

PF

28.06.2021

Otevírací doba knihovny o letních prázdninách

leto

 

Přejeme Vám krásné prázdniny!!

12.04.2021

Čtenáři zpět do knihoven!

S platností od dnešního dne je čtenářům umožněn vstup do knihovny. Prosíme o doržování  platných vládních opatření. Děkujeme!

okno

1.3.2021

Výdejní okénko v knihovně

Místní knihovna od 1.3.2021 funguje v režimu výdejního okénka v rozsahu běžné otevírací doby, tj. každé pondělí od 17 do 19 hodin.  Při návštěvě knihovny je nutné použít respirátor.

 Dále je stále k dispozici služba roznášky knih domů s bezkontaktním předáním. 

Knihy je možné objednávat na tel. č. 728 057 787 nebo e-mailem knihovna@hodice.cz

                                     mail                                 

01.07.2020

Letní otevírací doba

V době letních prázdnin je poupravena otvírací doba knihovny. Pokud budete potřebovat akutně půjčit knihu v jinou dobu, neváhejte a volejte (Ivana Kalinová 728 057 787), nenecháme Vás odjet na dovolenou bez knížky! 

 

otviracka

 

Přejeme Vám krásné léto,

Vaše knihovna

27.4.2020

Místní knihovna opět přivítá své čtenáře!

Po uvolnění opatření vlády ČR přivítá Místní knihovna v Hodicích již dnes 27. 4. své čtenáře. Z důvodu probíhající pandemie však jsou v knihovně nastavena preventivní pravidla. Do knihovny je možný vstup pouze se zakrytými ústy a nosem, před manipulací s knihami je nutné provézt dezinfekci rukou, event. nasadit ochranné rukavice. Čtenáři smí do knihovny vstupovat maximálně po dvou a v prostorách knihovny se zdržovat pouze nezbytně nutnou dobu. Ochranné prostředky jsou v knihovně k dispozici. 
I když mohou nastavená pravidla představovat pro čtenáře mírné nepohodlí, jejich dodržováním umožníme zachovat knihovnu v provozu. 
Děkujeme za pochopení a těšíme se na shledanou mezi regály!
16.3.2020

Informace k situaci v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a omezení volného pohybu osob na nezbytné minimum

V souvislosti s mimořádnou situací, která nastala při realizaci opatření k zamezení šíření koronaviru si Vás dovolujeme informovat o konkrétních opatřením v naší obci a zároveň Vás žádáme o jejich respektování.

Obecní úřad

Obecní úřad je v provozu bez omezení. Z rozhodnutí vlády jsou omezeny úřední hodiny pro veřejnost. Úřední hodiny jsou stanoveny do odvolání nouzového stavu takto:

Každé pondělí od 14 do 17 hodin.

Každou středu od 8 do 11 hodin.

Upozorňujeme, že pokladna obecního úřadu je do 27.3.2020 uzavřena. Využijte pro platební styk s úřadem především bezhotovostní formu. V případě potřeby komunikace s obecním úřadem se na nás prosím přednostně obracejte prostřednictvím emailu nebo telefonicky.

 Škola a školka

Základní škola je z rozhodnutí vlády od minulého týdne do odvolání uzavřena. Rodiče žáků jsou průběžně informováni ředitelkou školy o způsobu výuky a předávání informací.

Bližší informace na http://skola.hodice.cz/,  email: skola@hodice.cz,  telefon: 567 224 739

 Mateřská školka je uzavřena ode dne 17.3.2020 do odvolání.

Bližší informace na http://skola.hodice.cz/ ,email: skolka.hodice@seznam.cz ,  telefon: 776 889 522

  Tiskopisy k ošetřovnému se budou potvrzovat rodičům dětí MŠ a žáků ZŠ po individuální dohodě na výše uvedených kontaktech.

 Kulturní dům a Obecní dům

Užívání Kulturního domu a Obecního domu do odvolání není možné. Zrušeny jsou veškeré krátkodobé pronájmy těchto prostor, cvičení, jazykové kurzy, herna pro matky s dětmi apod. Dále doporučujeme po dobu karantény zrušit veškerou spolkovou činnost.

 Knihovna

Místní knihovna je do odvolání uzavřena. Po dohodě je možné se dohodnout na individuální výpůjčce či roznosu knih. V případě zájmu volejte Ivanu Kalinovou, tel: 728 057 787 nebo pište na email ivana93@post.cz.

 Venkovní sportoviště

Po dobu karantény nedoporučujeme využívat žádných venkovních sportovišť.

 Nákupy potravin a léků

Vzhledem k epidemiologickým opatřením nedoporučujeme starším občanům návštěvu míst s vyšší koncentrací osob (supermarkety apod.). V případě, že Vám nákup potravin nebo léků nemůže zajistit rodina, nabízíme Vám možnost zajistit drobný nákup. Obraťte se v tomto případě na Obecní úřad.

 Termíny svozu odpadů zůstávají beze změny.

 
 
autor: J. Bakaj, starosta
02.01.2020

PF 2020

20.10.2019

Návštěva v knihovně - děti z MŠ

Na začátku měsíce října navštívily naši knihovnu děti místní mateřské školy. Společně jsme se seznámili s prostorami nově zrekonstruované knihovny. Povídali jsme si o vzniku knih, seznámili jsme se s audioknihami a e-booky, ukázali jsme si nejkrásnější knihovny na světě. V knihovně jsme si řekli něco o označování knih v knihovnách a zahráli hru, kde děti poměřily síly s paní učitelkami ve stavbě věží z vyřazených knih. Na závěr  jsme si pustili pohádku a slíbili jsme si, že se brzy v knihovně zase setkáme.

11.10.2019

Návštěva v knihovně - děti ze ZŠ

V pondělí 30. září 2019 navštívili naši knihovnu žáci místní základní školy. Společně jsme se seznámili s prostorami nově zrekonstruované knihovny. Řekli jsme si něco o vzniku knih, respektive jak se vědomosti a události uchovávaly od samého prvopočátku vynalezení písma (pravěké malby na stěnách, hliněné destičky, svitky v Alexandrijské knihovně, opisování knih v klášterech, vynález knihtisku,  až po dnešní moderní způsoby tištění knih). Dozvěděli jsme se také, jak se samotná knížka dělí, ukázali jsme si nejkrásnější knihovny na světě. Poté si děti vybraly každý jednu knížku dle vlastního výběru, na nich jsme si řekli něco o označování knih v knihovnách. Na závěr jsme si povídali o Ex libris (latinského překladu Z knih), jedná se o podpis z předsádky knihy a vlastník si tak značil, že se jedná o knížku, která je jeho majetkem. Tyto podpisy bývaly ilustrativně vyhotoveny. Děti si poté zkusily namalovat  vlastní Ex libris. 

20.09.2019

Cestovatelská beseda

Ve čtvrtek 3.10. v 16 hod. Vás srdečně zveme na komentované promítání cestopisu Milušky Mrvkové o cestě po nejdelší trati světa. Přijďte se seznámit s energickou cestovatelkou, která Vám dokáže, že cestovat se dá v jakémkoli věku a po celém světě....

21.06.2019

Informace o provozu Místní knihovny

Vážení čtenáři a příznivci hodické knihovny,
 
jistě jste si všimli, že rekonstrukce nového Obecního domu jde pomalu do finále.  Tedy i naše knihovna se brzy přesune do nových prostor. Následující pondělí 24. 6. 2019 v osm hodin ráno budeme ve stávající knihovně pasovat prvňáčky na čtenáře, odpoledne bude knihovna otevřena, jak jste zvyklí, v době 17 – 19 hod. a pak svoje dveře definitivně uzavře. 
Během měsíce července postupně dovybavíme novou knihovnu a přesuneme knihy, hry i časopisy. Nové prostory si budete moci poprvé prohlédnout při slavnostním otevření Obecního domu, které se koná v neděli 21. 7. 2019 ve 14 hod., pak už se budeme v nové knihovně na návsi setkávat při výpůjčkách i akcích, které naše knihovna bude i nadále pořádat. A už teď můžu slíbit, že se na podzim máte na co těšit!
 
Přeji Vám krásné letní dny.
 
Ivana Kalinová
knihovnice
13.4.2019

Hodické děti slaví se Čtyřlístkem!

V letošním roce slaví slavný český komiks Čtyřlístek své neuvěřitelné 50. narozeniny. Takovou významnou událost jsme si v hodické knihovně samozřejmě nemohli nechat utéct a spolu s dětmi, které navštěvují hodickou družinu, jsme uspořádali veselou oslavu, při níž jsme i malovali a vyrobili pro Čtyřlístek originální narozeninové přání. Doufáme, že pan Němeček s kolektivem autorů budou mít z přání radost :-) A jak se nám obrázky povedly se můžete podívat v knihovně na nástěnce.

9.04.2019

Výrobky z velikonoční dílničky

Práce šikovných rukou hodických žen a dětí ... aneb ukázka výrobků  z letošní velikonoční dílničky :-)

velikonoce výrobekvelikonoční tvorbavelikonoce výrobekvelikonoce výrobek

28.03.2019

Velikonoční tvoření v naší knihovně

Srdečně Vás zveme do knihovny na společné velikonoční tvoření. Letos budeme plést košíky z pedigu a s dětmi budeme tradičně zdobit kraslite. Tak neváhejte a přijďte si za námi vyrobit originální velikonoční dekoraci. Materiál i občerstvení zajistíme, těšíme se na Vás :-)

21.01.2019

Výlet za kulturou

V sobotu 23. 3. 2019 opět vyrážíme do divadla. Tentokrát jsme pro Vás vybrali Městské divadlo Brno a představení Bítls. Jedná se o humorný retropříběh nabitý písničkami legendárních "Brouků". Více info na plakátech.

02.01.2019

PF 2019

Hodně zdraví a štěstí do nového roku všem našim čtenářům!

A také Vám přejeme, ať máte v novém roce po ruce dostatek oblíbené literatury :-)

Vaše knihovna

28.12.2018

Turnaj ve hře Člověče, nezlob se! má své vítěze

Dnes se v naší knihovně uskutečnilo první hodické mistrovství ve hře Člověče, nezlob se! Byl to urputný boj, kde se z rodinných příslušníků i kamarádů stali soupeři, které je nutno porazit za každou cenu. Bavili se děti i dospělí, tak věříme, že se nám povede zorganizovat i další ročníky!

14.12.2018

Mistrovství Hodic v deskových hrách

Nemáte program na všední dny mezi Vánocemi a Silvestrem? Přijďte si za námi do knihovny hrát :-) Hledáme mistra ve hře Člověče, nezlob se! Zveme borce bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání ... kohokoliv, kdo se nebojí si to rozdat se čtyřmi figurkami a kostkou :-) Zahrajeme si také Dostihy a sázky, Dobu kamennou, Acitivity junior turbo ... Občerstvení zajištěno, všechny srdečně zveme!

26.11.2018

Dostaň ježka z klece!

Naše knihovna vyhlašuje soutěž při příležitosti blížícího se 20. výročí úmrtí Jaroslava Foglara "Dostaň ježka z klece". Princip je jednoduchý ... známý hlavolam .... jen vlastní hlava, (ne)šikovné ruce a čas, který neúprosně ubíhá ...  

Soutěž je určena pro děti i dospělé, pro všechny hravé a mladé duchem :-)

 

Pravidla soutěže „Dostaň ježka z klece“

1. Soutěžním úkolem je vyřešení hlavolamu – vyndání ježka z klece.

2. K řešení úkolu může být použit jen hlavolam, který je umístěn v knihovně, soutěžící si nemůže přinést svůj.

3. Zúčastnit se může kdokoli při návštěvě knihovny, nejen v době výpůjčního protokolu, ale i na akci pořádané knihovnou.

4. Přítomná knihovnice stopne čas, za jaký soutěžící vyndá ježka z klece, a výsledný čas zapíše do tabulky.

5. Po vyndání ježka z klece je soutěžící povinen vrátit hlavolam zpět, tento čas se již do výsledného času nezapočítává.

6. Soutěžící se o vyřešení hlavolamu může pokusit opakovaně, do celkového výsledku se počítá jeho nejlepší čas.

7. Soutěž začíná 26. 11. 2018 a končí dne 23. 1. 2019, kdy si připomeneme 20. výročí úmrtí Jaroslava Foglara. Po tomto termínu vyhlásíme vítěze a předáme odměnu.

 

Přejeme mnoho trpělivosti i zábavy při řešení hlavolamu!

Vaše knihovna

20.07.2018

Projekt historické milníky

foto: J. Bakaj

V letošním roce oslaví naše republika významné výročí.  28. října uplyne sto let od vzniku samostatného Československa, kdy se začala psát nová kapitola našich dějin. Dějin, ve kterých byla naše země účastníkem mnoha významných historických událostí.  Naše země prošla klíčovými změnami a mnoho změn se odehrálo i v naší obci. K jejich připomenutí vzniknul projekt Místní knihovny v Hodicích a obce Hodice, který jsme pojmenovali „Historické milníky“. Chceme si společně připomenout to nejzásadnější, čím naše obec ve své novodobé historii prošla. Víte, kdy byl do Hodic zaveden elektrický proud? Od kdy se v Hodicích vyrábí salámy? Jak dlouho už máme v Hodicích hasiče? Od kdy v Hodicích chodí děti do školky či kdy co se dělo ve škole za 2. světové války? Víte, že naše obec má čestného občana?  Tyto a spoustu dalších informací se můžete od dnešního dne dozvědět, nebo si je připomenout, na autobusové zastávce směrem na Třešť, kde byl instalován plakát s historickými milníky naší obce.  

Konkrétní data a informace jsme získali v obecních a školních kronikách obce Hodice.

Projekt vzniknul jako součást oslav výročí sto let České republiky.

28.06.2018

!!! PRÁZDNINOVÝ PROVOZ KNIHOVNY !!!

V období letních prázdnin dochází k úpravě výpůjční doby, knihovna bude otevřena každých čtrnáctní dní v pondělí v čase 17 - 19 hod., a to v těchto termínech:

- 9. 7. - 23. 7. - 6. 8. - 20. 8.

Děkujeme za pochopení

 

20.04.2018

Čaj o páté

Malá knihovnická slavnost Čaj o páté se letos výjimečně konala v dubnu. Kromě ocenění nejlepších čtenářů knihovny jsme se seznámili s proběhlými akcemi loňského roku. Vzácným hostem slavnosti byl pan Ing. Petr Jiříček, PhD., který nás seznámil s nejstarší historií naší obce. Dozvěděli jsme se informace o prvních majitelích hodického panství, dozvěděli jsme se kde stála původní tvrz, staré Hodice, hodické rybníky, kdo byli hospodáři na místních statcích a mnoho dalšího. Zajímavé vyprávění pan inženýr doplnil stránkami z kronik, původními mapami a dalšími obrazovými materiály. Historie naší obce velmi zaujala všechny přítomné, proto věříme, že jsme se s panem inženýrem v knihovně nesetkali naposledy.   

  

02.04.2018

Čaj o páté 2018

27.03.2018

Velikonoční dílna v naší knihovně

Letošní velikonoční dílna v naší knihovně byla ve znamení fimo hmoty. Pod vedením zkušené lektorky jsme vyráběli dekorativní kraslice. V naplněné knihovně jsme společně  modelovali, krájeli, hladili a nakonec pekli pestobarevná vajíčka. Děti tvořili z různých materiálů polystyrenolvé kraslice, díky jejich bohaté fantazii vznikla veselá velikonoční dílka.

Těšíme se na další tvoření v knihovně!

15.03.2018

Zkrocení zlé ženy - zájezd do divadla

Jaro v naší knihovně patří vždy návštěvě divadelního představení profesionální scény. Letos vyrazíme do Divadla na Vinohradech v Praze na představení Zkrocení zlé ženy.

Není na světě nic všednějšího, ovšem ani tajuplnějšího, než vztah muže a ženy. Když se milují, žár slunce je proti jejich lásce jen mírným plamínkem, když narazí kosa na kámen, létají jiskry až do oblak.  Příběh plný konverzačních soubojů na ostří nože, renesanční fraška plná humoru i v jedenadvacátém století.

 Hrají: Oldřich Vlach, Andrea Elsnerová, Hana Vagnerová / Markéta Frösslová, Filip Blažek, Michal Novotný a další.

 Režie: Juraj Deák

Více informací na plakátech nebo v knihovně.

10.03.2018

Velikonoční workshop

V pořádí pátou velikonoční dílnu otevřeme ve čtvrtek 22.3. v naší knihovně. Tentokrát budeme tvořit mozaikové kraslice zdobené fimo hmotou a sluníčkovou fimo dekoraci. Pro děti bude také připraveno velikonoční tvoření, zabavíme i ty nejmenší :-) Vstup je zdarma, všechny pomůcky na tvoření dostanete. Občerstvení zajištěno.

Těšíme se na viděnou při společném tvoření v knihovně :-)

27.12.2017
20.11.2017

Zpráva o výsledcích testování z akce Den zdraví v Hodicích

DEN ZDRAVÍ V HODICÍCH

 

Datum: 25. 10. 2017 od 16,00 hod..

Místo konání: Knihovna Hodice

Personální zajištění: MUDr. Stanislav Wasserbauer, Hana Pokorná, Lenka Vrzalová

 Ve středu 25. 10. 2017 v odpoledních hodinách proběhl v horním přísálí KD a knihovně v Hodicích „Den zdraví“. Odbornou náplní programu ze strany pracovníků Zdravé Vysočiny, z. s. a Státního zdravotního ústavu bylo:

- odborná přednáška MUDr. Wasserbauera „Které infekce nám hrozí, jejich prevence a očkování“

- vyšetřování základních ukazatelů zdravotního stavu, tj. cholesterolu, krevního tlaku, váhy, výšky, BMI a % tělesného tuku, doplněné o poradenské a konzultační služby

- nabídka a ukázka zdravotně – výchovných materiálů

 Během akce byly základní ukazatelé zdravotního stavu vyšetřeny celkem 13 osobám, z toho 12 ženám a 1 muži.

 

Průměrné hodnoty všech ukazatelů:

 

  průměrný věk CHOL TKS TKD BMI % TT
celkem 13 osob 56.8 4.8 140 91 26.5 33.4

 

 

Vyšetření hladiny cholesterolu (CHOL)

 Cholesterol je tuková substance, která je pro náš organismus nezbytná. Rizikem je však jeho nadbytek, jeho vyšší koncentrace v krvi i v tělesných tkáních. Žádoucí je hodnota cholesterolu nižší než 5,0 mmol/l, mírným rizikem jsou hodnoty 5,1 – 6,4 mmol/l, vysokým rizikem pak hodnoty nad 6,5 mmol/l. Snížit hladinu cholesterolu je možné zejména vhodnou výživou a tělesnou aktivitou, případně pomocí léků.

V Hodicích jsme hladinu celkového cholesterolu měřili na přístroji Reflotron Sprint.

62 % vyšetřovaných osob mělo hodnoty cholesterolu v normě, 15 % pak nad hodnotu 6,5 mmol/l. Průměrná hodnota naměřených hladin cholesterolu celkem byla 4,8 mmol/l.

 

Naměřené hodnoty hladiny cholesterolu v mmol/l

 

  do 5.0 5.1 -.6.5  nad 6.5

celkem osob v %

(abs. počty)

61,5 % (8) 23,1 % (3)  15,4 % (2)


 

Měření krevního tlaku (TKS+TKD)

 Zdraví je významně ohroženo i vysokým krevním tlakem (tzv. hypertenzí), o kterém nejčastěji mluvíme, pokud je diastolický tlak (TKD) vyšší než 90 mm Hg a systolický (TKS) vyšší než 140 mm Hg. Vyšší hodnoty krevního tlaku jsou považovány za rizikové. Snížení vysokého tlaku je možno docílit zejména změnou stravování, omezením příjmu soli, snížením tělesné váhy,

nekuřáctvím, pravidelnou tělesnou aktivitou, případně pomocí léků, které je vždy nutné užívat pravidelně a na základě ordinace od lékaře.

Měření krevního tlaku bylo standardně prováděno digitálním tonometrem OMRON M4-1.

Průměrná hodnota systolického a diastolického krevního tlaku byla 140/91. Do hodnot normálního krevního tlaku (nižší než 140/90) se v obou parametrech zároveň vešlo 6 (46 %) vyšetřených.

 

 

Vyšetření BMI

 Obezitu, případně nadváhu, jsme posuzovali podle výpočtu BMI (hmotnost v kg / výška v m2). Orientačně jsou hodnoty do 25 považovány za optimální váhu, hodnoty v rozmezí mezi 25-30 za nadváhu a hodnoty nad 30 za obezitu. Konečné hodnocení bylo však také posuzováno individuálně.

Příčinou obezity je nejčastěji nepoměr mezi příjmem energie a jejím výdejem. Základem zvládnutí obezity a případně nadváhy je úprava stravovacích zvyklostí a zvýšená tělesná aktivita.

Průměrná hodnota BMI u vyšetřovaných osob byla 26,5 – 7 (54 %) osob mělo optimální váhu, zbývající osoby (46 %) se pohybovaly v pásmu nadváhy až obezity.

 

 Měření % tělesného tuku

 Bylo provedeno i orientační měření tělesného tuku. Měření bylo prováděno na přístroji OMRON BF300. Přístroj stanovuje obsah tělesného tuku v procentech a kilogramech tukové tkáně na základě moderní bioimpendační metody. K vyhodnocení jsou využity rozdílné elektrické vlastnosti tukové a svalové tkáně při vložení dat o věku, váze, výšce a pohlaví. Zvýšený obsah tuku je považován za obdobný rizikový faktor jako např. vysoký krevní tlak. Zvlášť v pozdním věku dochází k nahrazování svalové tkáně tukovou.

Doporučené hodnoty tělesného tuku u mužů jsou normální do 19 % (u žen do 29 %), hodnoty v rozmezí od 19 % do 24 % jsou považovány za mírně rizikové svědčící pro nadváhu (u žen do 34 %) a hodnoty nad 25 % svědčí o obezitě a jsou vysoce rizikové (u žen nad 35 %).

Průměrný obsah tělesného tuku u vyšetřovaných byl 33 %. 7 vyšetřených osob (54 %) překročilo hodnoty, považované za „normální“ % tělesného tuku.

 

Slovo závěrem:

 Zdraví a nemoc máme z větší části ve svých rukou. Stav zdraví je ovlivněn nejvíce životním stylem, a to z 60–70 %, zdravotní péčí pak z 10–15 %, dědičností také z 10–15 % a životním prostředím z 5–10 %.

Nesmí se zapomínat na skutečnost, že všechna rizika (zejména vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, diabetes, nadváha či obezita, dědičné faktory, nadměrné stresy, kouření, pití alkoholu, nedostatek pohybu, nadměrný příjem potravy, věk, pohlaví) se většinou nesčítají, ale potencují, tj. násobí.

Podobně je nesmírně důležité uvědomit si známou skutečnost, opakovaně ověřenou v praxi, a to, že „každá koruna“ vložená do primární prevence, tj. do ochrany a podpory zdraví, se v budoucnu několikanásobně vrátí na úsporách při léčbě a ošetření.

 

Zpracoval: MUDr. Stanislav Wasserbauer s kolektivem

 V Jihlavě dne 6. 11. 2017

09.10.2017

DEN ZDRAVÍ!

Již podruhé se v knihovně budeme věnovat tématu zdraví! Tentokrát jsme si pro Vás přichystali bohatý program. Dozvíme se něco o infekčních nemocech a očkování, pobesedujeme o bylinkách a jejich využití pro lidské zdraví, dozvíme se mnoho zajímavých informací o dárcovství kostní dřeně a také si povíme o laické první pomoci a tento život zachraňující zásah natrénujeme.

Součástí akce je bezplatné testování zdravotního stavu - změříme Vám cholesterol, ktervní tlak i množství ruku v těle!

Přímo na akci je také možnost zapsat se do Registru dárců krvetvorných buněk!

Vstup na akci je zdarma, nachystáno bude zdravé občerstvení a také mnoho zdravých receptů :-) 

 

Těšíme se na Vás :-)

01.10.2017

Cestovatelský večer v knihovně

Srdečně zveme dětské a dospívající čtenáře v pátek do naší knihovny! Vyrazíme na výlet do Afriky s doktorem Emilem Holubem, něco zajímavého se dozvíme o cestování, o Africe, zahrajeme si cestovatelské kvízy a hry, vydáme se na válečnou výpravu, třeba si i něco vyrobíme …. 
Mladší děti vítáme v doprovodu staršího sourozence nebo dospělého, těšíme se na každého, kdo se chce něco zajímavého dozvědět a hrát si!

01.07.2017

PROVOZ KNIHOVNY V DOBĚ LETNÍCH PRÁZDNIN

Místní knihovna v Hodicích bude o prázdninách otevřena v 17 - 19 hod. v tyto dny:

pondělí 10.7.2017

pondělí 24.7.2017

pondělí 7.8.2017

pondělí 21.8.2017

 

Děkujeme za pochopení!

A určitě se stavte ... kromě několika nových vlastních knih máme i nový výměnný soubor, tedy 60 knih pro Vás :-)  

28.06.2017

Pasování prvňáčků na čtenáře

Slavnostní Pasování prvňáčků na čtenáře se v naší knihovně letos uskutečnilo již po šesté. Tentokrát řady čtenářů posílilo devět malých školáčků. Nejprve se úspěšně "poprali" se čtením textů, kterými jsme prověřili, že se za první rok ve škole skutečně naučili číst. Někteří svoji vylosovanou básničku přečetli hravě, jiní s malými obtížemi, ale nakonec uspělo všech devět prvňáčků a mohli tak pokleknout před rytířem Knihomolem, který je následně pasoval čtenáři. Děti si kromě certifikátu čtenáře a průkazky do naší knihovny odnesli dárek v podobě pohádkové knihhy, kterou prostřednictvím knihovny věnovala obec Hodice. 

15.05.2017

Manon Lescaut

Manon Lescaut, jeden z nejvýraznějších příběhů lásky nevěrné a přitom oddané, plný napínavých zvratů a okouzlujícího rytířského světa, jsme zhlédli na hlavní scéně Národního divadla v Praze. Ač je příběh zasazený do dnešní doby, dočkali jsme se klasických nezvalových veršů, tedy Manon tak, jak jsme ji očekávali. 

Přestavení režíroval Daniel Špinar a v hlavních rolích se představili ....  Manon - Pavlína Štorková, Des Grieux - Vladimír Polívka, Tiberge - Radúz Mácha, Duval - Vladislav Beneš.

 

Manon je můj osud, Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje, umřít pro krásu...

 

05.04.2017

Velikonoční workshop

Včera se v horním přísálí místního Kulturního domu uskutečnil čtvrtý Velikonoční workshop. Paní Zuzana Vláčilová (www.orivyko.cz) se svojí maminkou nás naučily základní postup drátkování vajíček. Nebyla to práce leckdy snadná, ale na dvě desítky účastníků akce se ke spletání drátků postavili zodpovědně a s chutí, což bylo na výsledku vidět. Zájemci si vajíčka i drátky na další tvoření odnesli s sebou, aby mohli nově nabité dovednosti zdokonalovat i doma.

Také děti si přišly na své, čekali na ně kromě vajíček i barvy, lepidlo, raznice, barevné papíry, stužky a spousta dalších materiálů na tvoření. Nejen dětské pestré jarní výtvory si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Děkujeme za účast na velikonočním tvoření, příští rok se budeme věnovat výrobě z fimo hmoty.

16.03.2017

IV. Velikonoční workshop

V úterý 4.4.2017 se již po čtvrté sejdeme v naší velikonoční dílně, tentokrát bude věnována drátkování a korálkování.

Kurz drátkování povedou dvě zkušené lektorky, veškerý materiál na tvoření dostanete. Případně budete mít možnost zkusit si vytvořit výrobek z korálků. Děti jsou vítány, zabavíme je jinou velikonoční výrobou :-)

V dílničce budete mít možnost zakoupit si komponenty na vlastní korálkovou tvorbu. Těšíme se na Vás!

15.03.2017

Národní divadlo - Manon Lescaut

V pátek 5.5.2017 v 16 hod. odjíždíme z parkoviště u Kulturního domu v Hodicích do Národního divadla v Praze, kde se společně zúčastníme divadelního představení Manon Lescaut. Více informací na plakátech či v knihovně .... neváhejte s rezervací míst, počet vstupenke je omezen.

14.03.2017

Cestovatelská beseda s Filipem Nedorostem

V pátek 10.3.2017 se v horním přísálí Kulturního domu v Hodicích konala cestovateská beseda Filipa Nedorosta. Filip nás prostřednictvím fotek, videí a vyprávění vzal na výlet do Jižní Korei, Japonska, Filipín a Thajska, tedy do zemí, které navštívil v rámci svého studijního pobytu. Poutavé vyprávění a zajímavé informace doplnila ochutnávka několika asijských specialit, které spolu s Filipem zajistila naše knihovna. 

07.03.2017

Recept na sušenky :-)

Milé čtenářky, na Vaše četná přaní Vám zde zveřejňuji recept na čokoládové sušenky, které jsme servírovali na letošním Čaji o páté. Jsem ráda, že Vám tolik chutnaly :-) I.K.

 

Čokoládové sušenky

460 g hořké čokolády

100 g mléčné čokolády

60 g másla

4 vejce

260 g pískového cukru

1 vanilkový cukr

60 g hladké mouky

1/2 kávové lžičky prášku do pečiva

 

Postup:

Nad párou si rozpustíme hořkou čokoládu a máslo, vymícháme do hladka a necháme lehce zchladnout. 

V míse vyšleháme celá vejce s cukrem do pěny (cca pět minut). Do vyšlehané pěny vmícháme čokoládovou směs a řádně prošleháme.

Přidáme mouku, prášek do pečiva a mléčnou čokoládu nasekanou na malé kousky (cca 2 polévkové lžíce schováme na později) a jen lehce stěrkou vmícháme.

Směs uložíme na půl hodiny do lednice.

Vychlazenou hustou směs klademe v dostatečných rozestupech na pečící papír (ideálně jen 12 ks na velký plech), cca  1 vrchovatá polévková lžice 1 sušenka. Na každou sušenku dáme pár kousků mléčné čokolády, kterou máme odloženou stranou.

Pečeme v předem rozehřáté troubě na 180 st. cca 10 minut. Poté vyndáme z trouby a necháme vychladnout na       plechu. Nepečeme déle, aby okraje nezhořkly.    

Sušenky vydrží v chladu asi 5 dní, před podáním je nechte chvíli při pokojové teplotě, aby byly pěkně vláčné.      

           

06.03.2017

Hodicemi prolétla energetická smršť v podobě ilustrátora Adolfa Dudka

V pondělí 6. března zavítal do Hodic žijící český ilustrátor Adolf Dudek, který přijal pozvání Místní knihovny. Pan Dudek vystoupil v knihovně nejprve pro děti za základní a mateřské školy, aby poté, svojí energií, obrázky a vtipem, obohatil naši tradiční knihovnickou slavnost Čaj o páté.   

Nejprve jsme se seznámili s tvorbou pana Dudka, s jeho knížkami a obrázky z časopisu Sluníčko. Dětem ze školy pan malíř ukázal, jak lze svět kolem nás namalovat pomocí základních geometrických útvarů. Se školkovými dětmi společně vytvářeli pohádky z jedné z jeho knih. A návštěvníky Čaje o páté učil pan Dudek malovat město, přírodu, ale především lidské tělo, díky čemuž jsme se o něm dozvěděli i množství zajímavých informací. Veselými obrázky, strhujícím projevem a především neutuchající energií, strhnul pan ilustrátor Dudek k malování a hraní si všechny přítomné.  O tom, jak jsme si celý den s panem malířem užili, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Nemůžeme opomenout, že jsme na knihovnické slavnosti ocenili i nejlepší čtenáře naší knihovny za loňský rok. V kategorii dětí do 15 let se Čtenářkou roku 2016 stala Dorotka Adamová. Dále byli oceněni tito stávající i budoucí čtenáři – Adélka Nevrklová, Evička a Honzík Randovi i Vítek a Míša Šnajdrovi. V kategorii dospělých jsme ocenili čtenářky paní Marii Kameníkovou, paní Hanu Vokřínkovou a Čtenářkou roku 2016 se stala paní Miluše Křížová. Všem oceněným blahopřejeme!

15.02.2017

Cestopisná beseda

V pátek 10. 3. 2017 v 18 hod. se v horním přísálí Kulturního domu v Hodicích uskuteční cestopisná beseda s Filipem Nedorostem.

Beseda o zážitcích, životním stylu, kultuře, vzdělávacím systému v zemích, které Filip procestoval během svého výměnného studijního pobytu.

Připraveno bude drobné občerstvení, které bude korespondovat s námětem celé akce.

14.02.2017

Čaj o páté

Zveme Vás na malou knihovnickou slavnost do hodické knihovny, která se letos uskuteční v pondělí 6.3.2017 v 17 hod.  Oceníme nejlepší čtenáře naší knihovny, vyhodnotíme Dětskou čtenářskou výzvu a seznámíme se s ilustrátorem Adolfem Dudkem, který bude našim hostem. Pan Dudek si pro nás chystá zábavné povídání plné obrazků a legrace. 
Srdečně zveme malé i velké, nudit se určitě nebudeme :-)

ww.adolfdudek.cz


29.09.2016

Z Nocování - příběh druhý

Příběh Ironmana, superhrdiny z Los Angeles

Ironman žije v Los Angeles na západě USA pod Ajlaškou. Ironman je lidská bytost převlečená za robota. V této podobě zachraňuje obyvatele z Los Angeles před různými hrozbami, jako jsou příšery z jiných galaxií a dimenzí.

Toho dne přišla obrovská bouře s tornádem. Tornádo s sebou přineslo nestvůry obrovských rozměrů. Vypadaly jako kovové kostry a byly ozbrojeny laserovými mačetami, ohnivými meči a ultrazvukovými puškami. Nestvůry zabíjely každého, koho potkaly. Ničily domy, sklepy i kanály. Všude byl křik, hluk, kaluže krve a hromádky popela spálených těl.

V nejhorším chaosu se na obloze objevila letící postava Ironmana, který jako obvykle letěl na pomoc lidem. Na nestvůry začal střílet laserové bomby.  Bomby ničily jednoho nepřítele za druhým. Stvůry se bránily, ale Ironman byl silnější a jejich rány na jeho těle zanechaly jen škrábance.  Nakonec zabil všechny potvory.  Město se pomalu uklidnilo a lidé začali volat: „Ironman, Ironman …“ Byli šťastní, že  i tentokrát je Ironman zachránil.

Konec.

15.09.2016

Z Nocování - příběh první

Princezna Elizabeth bydlí na zámku v Hodicích, bydlí tam sama a je jí moc smutno. Celý den si hraje s barbínama a chtěla by kamarádku, která by si hrála s ní. Jednou se rozhodla, že půjde na procházku a v lese našla malou srnku. Srnka byla taky smutná, protože nikoho neměla. Elizabeth ji pohladila a vzala si ji domů. O srnečku se hezky starala, pojmenovala ji Eliška, hrála sis ní a už žádné z nich nebylo smutno. 

14.09.2016

Nocování s příběhem

První zářijový pátek se v naší knihovně uskutečnilo již druhé nocování. Tentokrát jsme nocovali s příběhem.... Po zabydlení v knihovně jsme se pustili do vyrábění hlavní postavy příběhu. Pracovali jsme v několika skupinkách, tak vznikla Albětka, Ironman a Kamilka. Po stvárnění hlavních postav se děti pustili do vymýšlení příběhů. Že děti mají velikou fantazii a dokonce přehled i o světovém dění nám dokázali ve svých povídkách. Originální příběhy s minimálními úpravami postupně zveřejníme na našem webu.

Po společném tvoření jsme si zahráli pantomimu, zatančili na diskotéce a došlo i na hledání talentů ve velké talentové soutěži pod taktovkou našich dětí. Všichni jsme se příjemně pobavili, dobře se najedli a za doměnu si před spaním pustili pohádku. Ráno po snídani jsme se zase odebrali do svých domovů.

 

  

27.06.2016

PROVOZNÍ DOBA BĚHEM LETNÍCH PRÁZDNIN

Během letních prázdnin bude mít naše knihovna omezenou výpůjční dobu. Otevřeno bude vždy od 17:00 do 19:00 v tyto termíny:

4. července 2016

18. července 2016

1. srpna 2016

15. srpna 2016

29. srpna 2016

             Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu!

22.06.2016

Pasování prvňáčků na Čtenáře

Konec školního roku v naší knihovně již pátým rokem patří prvňáčkům.  Jako ocenění za celoroční práci, kdy se ve škole naučili číst, jsou slavnostně pasováni na Čtenáře.

Před slavností čekal na všechny žáky školy ještě úkol, napsat jakou hezkou knihu letos přečetli. Úkolu se všichni zhostili se ctí, tak jsme kolem půl deváté mohli začít slavnostní pasování.  

Čtyři prvňáčci nejprve museli prokázat, že se skutečně naučili číst. Čekal na ně text, k němuž po přečtení přiřadili správný obrázek a prokázali tak nejen že umí číst, ale i že přečtenému textu rozumí.  Poté poklekli a byli mečem rytíře Knihomola pasováni na Čtenáře. Po podpisu do kroniky naší malí čtenáři obdrželi průkazku do knihovny a knížku.  Věříme, že jim čtení přinese mnoho poznání i zábavy!

22.05.2016

Je třeba zabít Sekala

V červnu pořádáme další výlet za kulturou ... tentokrát navštívíme Mahenovo divadlo v Brně, konkrétně představení Je třeba zabít Sekala.

14.04.2016

ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2016

Máme tu první hodickou čtenářskou výzvu! Jedná se o akci na podporu dětského čtenářství ... neváhejte a zapojte se! Čekají na Vás pěkné odměny :)

 

Podstatou je přečíst během jednoho roku osm knih podle následujícího zadání:

1) Kniha, která začíná stejným písmenem, jako tvoje křestní jméno.

2) Kniha, která je inspirována skutečnou událostí.

3) Kniha, kterou přečteš za jeden den.

4) Kniha, která byla poprvé vydána v roce tvého narození.

5) Kniha, která byla zfilmovaná.

6) Kniha s číslem v názvu.

7) Kniha, která má na obalu zvířátko.

8) Kniha s jednoslovným názvem.

 

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. soutěž je určena pro děti a mládež do 15ti let

- tentokrát se mohou zúčastnit i děti, které ještě samy nečtou, knihu jim mohou přečíst rodiče či prarodiče, sourozenci ... podstatou soutěže je přivést ke knihám děti všeho věku. Hodnocení proběhne zvlášť v katerorii "aktivních i pasivních" čtenářů.

2. přečtené knihy musí být vypůjčeny z knihovny

3. pro splnění výzvy musí být přečteno osm různých knih

4. knihy mohou být přečteny v libovolném pořadí

5 . po přečtení knihy soutěžící v knihovně nahlásí a zapíše její název a autora na soutěžní arch . Arch bude mít každý soutěžící k dispozici v knihovně.

6. Výzva končí 20.3.2017 a její výsledky budou vyhlášeny na Čaji o páté 2017. Tam budou také oceněni nejlepší účastníci.

Přejeme příjemný čas strávený s knihami :)

13.04.2016

Čaj o páté

V pondělí 4. dubna se v naší knihovně uskutečnil Čaj o páté, kdy jsme ocenili nejúspěšnější čtenáře hodické knihovny za loňský rok. V kategorii dospělých si titul Čtenář roku 2015, spolu s pěknou cenou, odnesla paní Hana Vokřínková. Dalšími oceněnými byly paní Miluše Křížová a  paní Marie Kučerová. V kategorii dětí a mládeže do 15ti let zabodovaly slečny Adéla Hinková a Monika Kittlerová. Cenu nejvyšší a titul Čtenář roku 2015 přináleží slečně Romaně Kittlerové. Všem oceněným blahopřejeme a přejeme mnoho dalších čtenářských úspěchů.

Součástí slavnostního odpoledne byla návštěva a povídání paní Heleny Štumarové o projektu „Zmizelí sousedé“. Spolu s paní Štumarovou přijeli dvě studentky, které se do projektu zapojily. Společně nám pověděly mnoho zajímavých informacích o židovských občanech v Hodicích a Třešti a seznámily nás s jejich pohnutými osudy. Vyprávění doplněné dobovými fotografiemi a předměty bylo velmi poutavé a zanechalo v posluchačích silný dojem.

28.03.2016

ČAJ O PÁTÉ 2016

Malá knihovnická slavnost po roce opět u nás v knihovně! Srdečně Vás zveme na společné setkání v pondělí 4. dubna, kde vyhlásíme nejlepší čtenáře za loňský rok a povíme si něco o novinkách v naší knihovně. Také se můžete těšit na vzácného hosta, paní Helenu Štumarovou, od které se dozvíme mnoho zajímavých informací o lidech, kteří žili v Hodicích před sto lety ... Občerstvení je zajištěno ... těšíme se na Vás :)

14.03.2016

Velikonoční workshop

Již potřetí pořádá naše knihovna velikonoční dílnu. Tentokrát budeme zdobit kraslice. Pod vedením zkušených kreativních tvůrkyň budeme společně zdobit různými technikami. Vyzkoušíme malování voskem, zdobení ubrousky, mozaikou či přírodninami .... vytvoříme vajíčka pro koledníky i vajíčka určené k dekoraci.

Materiál na tvoření bude nachystán, stejně tak několik vajec pro každého návštěvníka. Můžete si přinést i vlastní vejce či skořápky ke zdobení ... tím více si jich poté domů odnesete. Akce je určená pro všechny, kdo se chtějí zapojit :)

Těšíme se na viděnou ve středu 23.3. v horním přísálí místního kulturního domu!

13.03.2016

ZŠ v knihovně - Zdeněk Svěrák

V úterý 8. března nás v knihovně navštívily děti z naší základní školy. Tentokrát jsme pro ně měli nachystán program k připomenutí nadcházejících osmdesátých narozenin pana Zdeňka Svěráka. Děti se v krátkosti seznámily s jeho životem, pak už jsme se věnovali jeho dílu. Připomněli jsme si jeho tvorbu pro děti - scénáře k pohádkám Lotrando a Zubejda, Tři veteráni, Ať žijí duchové a Tři bratři. Nevynechali jsme písňovou tvorbu, kde spolupracuje s panem Zdeňkem Uhlířem, dvě z písniček jsme si společně i zazpívali. Zmínili jsme také jeho tvorbu pro dospělé .... od filmů oceněných různými cenami, přes divadlo Járy Cimrmana až k oblíbených hláškám ze svěrákových filmů. Nevynechali jsme ani jeho liternární tvorbu, seznámili jsme se s jeho knihami, které máme u nás v knihovně, a společně jsme si některé z povídek i přečetli.    

13.01.2016

Zájezd do divadla

V únoru opět pořádáme zájez do divadla. Tentokrát jsme pro Vás vybrali činoherní představení Králova řeč. V hlavních rolích Ladislav Frej a Martin Sláma, režie Martin Stropnický, hudba Petr Malásek.

Nenechte si ujít toto velmi dobře hodnocené představení v Mahenově divadle v Brně. Vstupenky máme do 4., 5. a 6. řady!

22.12.2015

PF 2016

21.12.2015

Vánoční provoz

Milí čtenáři, mezi vánočními svátky, tedy v pondělí 28.12., bude naše knihovna uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Opět se uvidíme v novém roce!

14.12.2015

Vánoční bubnování s Ivo Batouškem

Bubny a bubínky různých velikostí a tvarů dnes rozezněly místní kulturní dům.  Pod vedením profesionálního bubeníka Ivo Batouška ze skupiny Jumping Drums  se v sále uskutečnilo bubnování pro všechny děti ze školky i školy. Bubnování dostaly děti jako vánoční dárek od naší knihovny. Že si děti celou akci náležitě užily, bylo patrné z jejich nadšených a rozzářených obličejů. Fotografie i malé video z bubnování najdete na facebooku a webu.

26.11.2015

Je to doma!!! :)

Za činnost knihovny jsme se letos stali Knihovnou Vysočiny 2015!

Získané ocenění nás velmi těší a je pro nás závazkem k další práci v knihovně. Děkujeme čtenářům a návštěvníkům našich akcí, máme spoustu dalších nápadů, tak nám zachovejte přízeň :)

Ivana a Helena

17.11.2015

ZŠ v knihovně

V pondělí 9. listopadu navštívily děti a paní učitelky z místní základní školy naši knihovnu. Měli jsme pro ně připraven program o Janu Werichovi. Děti se dozvěděly zajímavosti ze života i díla tohoto známého dramatika, jeho spojení s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, o jeho působení v Osvobozeném divadle. Také si připomněly jeho nejznámnější televizní role a nechybělo čtení z knížky Fimfárum, kdy nás pobavila pohádka O lakomé Barce.

17.11.2015

Čtenář na jevišti

V těchto dnech vybírá odborná komise pět nejinspiritativnějších počinů v projektu Čtenář na jevišti. Letos se do akce zapojilo 136 různých skupin. Náš čtenářský klub si připravil scénické čtení z knihy Dítě s hvězdičkou. Věříme, že můžeme odbornou porotu zaujmout a těšíme se na hodnocení.

03.11.2015

Děje se v knihovně ....

V říjnu jsme v knihovně přivítali mateřskou školku a již příští týden do knihovny zavítají děti ze základní školy. Nachystán pro ně máme program o Janu Werichovi k jeho 35. výročí úmrtí, které připadlo na konec října.

V současné době také probíhá příprava projektu „Čtenář na jevišti", do kterého jsme se zapojili. Šest mladých hodických čtenářek chystá dramatizaci knihy Dítě s hvězdičkou a již příští týden průběh našeho snažení natočíme a odešleme k posouzení odborné porotě. Více o projektu naleznete zde: www.rostemesknihou.cz

Během měsíce listopadu do knihovny přivezeme nový výměnný soubor. Pokud máte zájem o konkrétního autora či knihu, napište nám nebo nám to přijďte říct do knihovny, rády Vám požadavky splníme!

Provozní doba během prázdnin

    Během letních prázdnin bude naše knihovna otevřena každé liché pondělí. Děkujeme za pochopení! 

 

    Přesné termíny:

13. 7. 2015

27. 7. 2015

10. 8. 2015

24. 8. 2015

08.10.2015

Mateřská školka v knihovně

Děti a paní učitelky z místní mateřské školky dnes navštívily naši knihovnu. Byl pro ně nachystán pestrý program věnovaný spisovateli a vypravěči Františku Nepilovi a letošnímu oslavenci Večerníčkovi. Děti si nejen vyposlechly pohádku z knížky od pana Nepila, ale i zhlédly pohádku, kterou vyprávěl  svým nezaměnitelným hlasem.  Také si malí budoucí čtenáři prohlédli, jaké knížky od tohoto autora máme u nás v knihovně k vypůjčení. Na chvilku jsme se všichni stali Večerníčky, poté co jsme si společně vyrobili jeho čepici, a po náročném pohádkovém kvízu, ve kterém děti obstály, jsme si společně zazpívali. A protože byly děti šikovné, tak se za odměnu podívaly na pohádku.

Nocování s Večerníčkem!

Krátké ohlédnutí za měsícem čtenářů...

Měsíc březen, tedy měsíc čtenářů v knihovnách, je definitivně pryč. Místní knihovna v tomto období vždy ožívá víc než jindy.

                Před jarními svátky jsme uspořádali již druhý Velikonoční workshop, kde si zájemci tentokrát vyrobili, pod vedením Dariny Sedmíkové, dekorace z pedigu. Nebyla to práce leckdy snadná, ale všichni účastníci se s tím velmi dobře popasovali. Fotografie z akce, která je součástí projektu Hodice aktivně a společně II., si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

V březnu také probíhala tradiční fotografická soutěž na téma „Selfie s knihou“. Došlá selfíčka můžete zhlédnout v knihovně.  

Poslední březnové pondělí se uskutečnila malá knihovnická slavnost „Čaj o páté“, na níž jsme ocenili nejlepší čtenáře za uplynulý rok a také účastníky dětské čtenářské soutěže „O poklad rytíře Knihomola“. Vítězkou v kategorii dospělých se za rok 2014 stala paní Hana Vokřínková, kterou následovaly další úspěšné čtenářky paní Jaroslava Tesařová a Marie Kučerová. V kategorii dětí a mládeže do 15 let nejvíce zabodovala Adéla Hinková, která se stala i vítězkou dětské soutěže. Dále jsme ocenili úspěšné čtenářky Moniku a Romanu Kittlerovi a Adrianu Lexovou.  Následovalo pohádkové vystoupení dětí z naší Základní školy a celou akci jsme zakončili besedou se současnou českou spisovatelkou Martinou Bittnerovou, která nám představila svoji úspěšnou knihu „Utajené životy slavných Češek“.

Paní Bittnerová se v Hodicích ještě zdržela a úterní dopoledne jsme v knihovně věnovali její další besedě „Historie je detektivka“, tentokrát s dětmi ze základní školy. Paní spisovatelka děti vtipně a poutavě seznámila s tím, jak se píše kniha nebo kde a jakým způsobem jsou získávány materiály pro psaní. Děti také prostřednictvím fotografií nahlédly do Památníku národního písemnictví a luštily rukopis v kopii dopisu z devatenáctého století. Beseda děti zaujala a ještě dalších třicet minut paní Bittnerovou nešetřily zvídavými dotazy. 

VELIKONOČNÍ WORKSHOP - PLETENÍ Z PEDIGU!

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ - SELFIE S KNIHOU!

ČAJ O PÁTÉ!

Jarní prázdniny - knihovna uzavřena!

     V pondělí - 2.2. 2015 - bude naše knihovna z důvodu jarních prázdnin uzavřena. Děkujeme za pochopení! 

DIVADLO ABC

OTEVÍRACÍ DOBA BĚHEM VÁNOC!

     Naše knihovna bude 22. 12. 2014 a 29. 12. 2014 uzavřena z důvodu vánočních prázdnin. Děkujeme Vám za pochopení a věříme, že si k nám najdete cestu i v novém roce! 

      VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK VŠEM! 

VÁNOCE V KNIHOVNĚ!

     Stalo se milou tradicí, že děti z hodické Základní a Mateřské školy navštěvují v adventním čase místní knihovnu. I letos pro ně bylo nachystáno několik pohádek a povídání, a také jsme si společně zazpívali koledu. Zvláštností oproti předchozím rokům bylo, že děti nedostaly dárečky, ale naopak dárek samy darují. Společně jsme se totiž zapojili do akce „Skutečný dárek“, kterou organizuje společnost Člověk v tísni. Děti namalovaly, co by rády darovaly rodinám do rozvojových zemí Afriky a Asie. Za základní školu bude „Skutečným dárkem“ dvacet kuřat a školní pomůcky pro 14 dětí. Děti z mateřské školky zvolily svým „Skutečným dárkem“ sazenice stromků a knihu. Prostřednictvím knihovny budou zakoupeny a následně dětem předány certifikáty o darování.

PŘEDVÁNOČNÍ NADÍLKA!

     V předvánočním čase jsme si pro vás připravili několik nových knih. Těšit se můžete na oba dva díly úspěšného humoristického díla od Evžena Bočka - Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu. Na vážnější notu vás naladí světový bestseller Černobílý svět. Vypůjčit si můžete také poslední severskou krimi od Jo Nesba nebo si poplakat u další velice prodávané knihy - Než jsem tě poznala od Jo Moyes. 

      Samozřejmě jsme nezapomněli ani na naše nejmenší. Mohou se těšit na Ferdu Mravence - a to hned ve třech dílech! Neváhejte a navštivte naši knihovnu!

17. LISTOPADU - STÁTNÍ SVÁTEK

     V pondělí - 17. listopadu 2014 - bude naše knihovna z důvodu státního svátku UZAVŘENA. Děkujeme za pochopení!

15.6.2023

Prázdniny v knihovně


Warning: getimagesize(soubory/2019/plakát_velikonoce_2019-page0001.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/148323/virtual/www/subdom/knihovna/vypisclanku.php on line 74

Warning: getimagesize(soubory/2019/plakát_velikonoce_2019-page0001_nahled.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/148323/virtual/www/subdom/knihovna/vypisclanku.php on line 79
25.03.2019

Tradiční velikonoční dílna

25.06.2018

Pasování prvňáčků

Druhá polovina června v naší knihovně již posedmé patřila novým nejmenším čtenářům. Rytíř Knihomol pasoval dva prvňáčky místní základní školy na čtenáře. Malí žáčci nejprve prokázali, že umí přečíst přidělený text a že textu rozumí. Oba dva uspěli a mohli tak pokleknout před rytířem, který je následně svým mečem pasoval na čtenáře. Naši malí čtenáři poté převzali průkazky do knihovny, diplom čtenáře a dárek v podobě knížky. 

Hosty celé slavnosti byly rodiny pasovaných prvňáčků i ostatní děti z naší školy. S těmi jsme pak společně tvořily výtvarná dílka na téma Česká republika, které si můžete prohlédnout při návštěvě naší knihovny.

  

 VÝPŮJČNÍ DOBA
  Každé pondělí:
17,00 - 19,00
Doporučujeme
FOTOGALERIE
vstupte
edited by n.e.s.p.i.